Przejdź do treści

Przygotowania

Przygotowanie materiałów - wersje, hasła, konfiguracje

  • Zapisuj hasła - najlepiej w managerze haseł takim jak Bitwarden, ostatecznie - w zeszycie, ale jasno oznaczaj które hasło jest do czego. Nie używaj tego samego hasła do wielu różnych usług lub celów, zadbaj aby hasła były silne i dobrej jakości.

Używaj managera haseł

https://bitwarden.com/ udostępnia darmowe konto oraz oprogramowanie: na PC, telefony komórkowe i wtyczki do przeglądarek umożliwiające łatwe generowanie, zapisywanie i uzupełnianie haseł.

  • Upewnij się że wiesz jak skonfigurować Nightscout oraz jaki jest Twój bieżący profil. Jeśli miałeś konfigurację na Heroku - skopiuj ją (zmienne środowiskowe z sekcji Config Vars)

Zakup serwera

Ważne! Na pewno zamów 2.1

Pomimo dokładnego opisu poniżej, i zrzutu ekranu - kilkanaście osób kupiło niewłaściwego Mikusa - wersję 1 zamiast 2.1, dokładając pracy administratorom. Upewnij się że zamawiasz Mikr.us-a 2.1 używając naszego kodu zniżkowego - podanego po kliknięciu w link poniżej. Dzięki uprzejmości Kuby i ekipy UW-Team mamy Mikrusa 2.1 w cenie 1-ki. Na Mikurusie 1 nie da zainstalować się Nightscouta!

Sprawdź trzy razy, czy na stronie zamówienia widnieje Mikr.us 2.1

I jescze jedno - czy wspominałem że na pewno trzeba wybrać Mikr.us-a 2.1? :)

Tańsze nawet o połowę... o POŁOWĘ!

Obecnie współpracujemy z administratorami serwerów Mikr.us aby jeszcze bardziej uprościć instalację i... zmniejszyć cenę!

Poniższy link otworzy stronę zamówienia serwera w wersji 2.1 z kodem rabatowym. Jeśli kod nie działa - sprawdź czy nie napisaliśmy o jego zmianie na grupie Technologie Diabetyka

👣 Wejdź na stronę https://mikr.us/diabetyk.

👣 👇 Upewnij się że zaznaczona jest opcję Mikrus 2.1, wersja tańsza nie wspiera Dockera i nie zadziała!

Złóż zamówienie

👣 ☝ Wybierz jedną z opcji płatności - Mikr.us jest projektem polskiej firmy więc dostępna jest opcja płatności Blikiem, a także Paypalem, szybkim przelewem z polskich banków lub tradycyjnie kartą kredytową.

👣 Podaj poprawne dane 🟪, w szczególności upewnij się że wpisujesz poprawny e-mail - bo na ten adres dostaniesz dane dostępowe serwera.

Upewnij się że wypełniony jest 🟥 Kod rabatowy - i że kod zadziałał, aby obniżyć cenę i skorzystać z przygotowanego dla nas obrazu i prostszej instalacji!

👣 Po uzupełnieniu całego formularza i akceptacji kolejnych zgód, kliknij 🟦 Zamawiam i płacę i opłać serwer zgodnie z instrukcjami operatora płatności.

🏁 Serwer zamówiony! Poczekaj na 📧 e-mail z danymi dostępowymi do serwera.

Jeśli chcesz zamówić wchodząc ze strony głównej:

👣 Wejdź na stronę https://mikr.us.

👣 ☝ Wybierz opcję Mikrus 2.1, wersja tańsza nie wspiera Dockera, a droższa nie będzie w pełni wykorzystana. Kliknij 🟪 Wybieram

Wybierz Mikr.us 2.1

Zaakceptuj regulamin

👣 ☝ Przeczytaj i zaakceptuj regulamin ( 🟪 zaznaczając odpowiednie pola ), nie ma potrzeby dokupywania miejsca. Kliknij 🟦 Chcę serwer!

Dalej zakup przebiega jak powyżej.

Na stronie z zamówieniem podaj kod rabatowy z grupy, aby obniżyć cenę i skorzystać z przygotowanego dla nas obrazu i prostszej instalacji!

Dla zaawansowanych...

W tej instrukcji zakładamy że:

  • zakładasz Mikr.us-a tylko na potrzeby jednego Nightscouta
  • jesteś średnio zaawansowany technicznie

Dlatego wykorzystujemy WebSSH oraz dodatkowe narzędzie które skonfiguruje serwer i zainstaluje Nightscouta.

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem linuxa - możesz równie dobrze użyć dowolnego ulubionego klienta ssh z linii komend, zrobić wszystko "na piechotę", postawić na Mikr.us-ie dodatkowe usługi/strony, kolejne kontenery itd. Domyślnie na Mikr.us-ie zainstalowany jest system Ubuntu, a dodatkowe narzędzia i opis korzystania z tej instancji opisany jest w dokumentacji Mikr.us-a.

W takim przypadku zakładamy, że wiesz co robisz - i zdajesz sobie sprawę że nie jesteśmy w stanie wspierać Cię w tej przygodzie, a pomoc uzyskasz bardziej od społeczności użytkowników Mikr.us-a na Facebooku lub na Discordzie

Dodatkowo w rozdziale Dla zaawansowanych pokazujemy jak uruchomić i przejść przez instalację na domyślnym obrazie mikr.us-a lub Ubuntu.