Przejdź do treści

Instalacja

Instalacja Nightscout

Logowanie do serwera

👣 Otwórz w przeglądarce panel administracyjny Mikr.us-a pod adresem: https://mikr.us/panel/

Logowanie do panelu administracyjnego

☝ Zaloguj się podając dane dostępowe z e-maila.

Logowanie przez Google

Jeśli posiadasz konto Google możesz łatwiej logować się do panelu poprzez Google (opcja Login with Google). Jeśli do rejestracji podano maila od innego dostawcy, po tradycyjnym logowaniu hasłem przejdź do ustawień mikrusa i zmień adres mailowy na Twój adres na Google.

Jak przebiega instalacja

Obejrzyj poniższy film aby zobaczyć jak przebiega instalacja. Poniżej omówimy kolejne jej kroki.

Zmiana obrazu Linuxa

Domyślnie na Mikr.us-ie instalowane jest Ubuntu, ale administratorzy przygotowali jego wariant pod nasze potrzeby, z kilkoma drobnymi zmianami:

  • dostępne są aliasy ns i nightscout-tool
  • możemy wybrać dedykowaną domenę ns.techdiab.pl
  • konfiguracja API klucza serwera jest zautomatyzowana

Dla uproszczenia, użyjemy dedykowanego obrazu. Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem zawsze możesz też użyć domyślnego obrazu systemu lub Ubuntu.

Reinstalacja

👣 ☝ Na stronie głównej panelu 🟪 (zakładka Parametry i logi), pod kafelkiem reprezentującym nasz serwer, klikamy 🟦 reinstalacja

Wybór dystrybucji

👣 ☝ Z rozwijanej listy dystrybucji 🟩 wybieramy Nightscout (dla cukrzyków), po czym klikamy 🟦 Przeinstaluj

Potwierdzamy

👣 ☝ Potwierdzamy przyciskiem 🟦 OK

Czekamy

⌛ ☝ Teraz musimy poczekać cierpliwie na reinstalację serwera.

Lista logów

👣 Po kilku minutach, wracamy na 🟪 stronę główną panelu, przewijamy na dół i klikamy na przycisk 🟦 [log] przy najnowszej (pierwszej od góry) pozycji związanej z reinstalacją.

Nowe hasło

🗒 ☝ Na końcu raportu z reinstalacji odnajdź 🟥 nowe hasło - i koniecznie je zapisz (zaktualizuj w Bitwarden) - od teraz gdy serwer pyta o hasło dostępu po SSH - używaj tego hasła (będziemy je potrzebować w kolejnym kroku).

Dostęp do serwera po WebSSH

WebSSH

👣 ☝ Z menu po lewej stronie wybierz 🟪 WebSSH (lub otwórz adres: https://mikr.us/panel/?a=webssh).

Podaj 🟩 hasło (dopiero co zmienione przy reinstalacji) i upewnij się że pozostałe pola zgadzają się (z danymi z maila). Kliknij 🟦 Connect

WebSSH

👣 Masz teraz dostęp do 🟦 linii komend swojego serwera:

Uruchomienie instalatora

Administratorzy Mikr.us-a przygotowali alias który ułatwia instalację, W konsoli WebSSH, po zalogowaniu, 🟦 wpisz ns i potwierdź klawiszem Enter

ns

Dla zaawansowanych...

Jeżeli chcemy używać bazowego obrazu Linuxa (Ubuntu 20/21/22) - gdzie w obrazach nie ma przygotowanego aliasu ns, możemy zainstalować narzędzie komendą:

sudo /bin/bash -c "$(curl -fsSL https://gitea.dzienia.pl/shared/mikrus-installer/raw/branch/master/install.sh)"

⌛ Cierpliwie poczekaj na pojawienie się pierwszego okienka dialogowego. Narzędzie instaluje wszystkie niezbędne zależności - może to potrwać kilka minut.

Zobacz na filmie (pozycja: 11s)

Wygenerowanie API SECRET

👣 Następnie instalator prosi nas o wygenerowanie lub podanie wartości API SECRET - głównego "klucza" zabezpieczającego dostęp do Nightscout. Zalecamy wygenerować tą wartość losowo (opcja 1) a następnie koniecznie 🗒 zapisać jej wartość w bezpiecznym miejscu, najlepiej w managerze haseł

W następnym kroku instalator upewni się czy znamy nasz API SECRET prosząc o jego podanie.

Zobacz na filmie (pozycja: 2m 50s)

Własny API SECRET

Podając API SECRET ważne, aby był on własny, unikalny i bezpieczny - czyli najlepiej mocno losowe literki i cyferki ze zbioru: (a-z, A-Z, 0-9) o długości co najmniej 12 znaków - na stronie z dokumentacją Nightscout jest więcej wskazówek jak stworzyć silny API SECRET oraz jak zabezpieczyć nasz Nightscout. Najlepiej wylosuj je z użyciem generatora haseł np.: tego który jest wbudowany w Bitwarden - a potem oczywiście 🗒 zapisz sobie w managerze haseł (lub zeszycie) ten nowy API_SECRET

Nie bądź idiotą!

Sorki za dosadność, ale doświadczenie pokazuje że ludzie nie czytają ze zrozumieniem i przeklejają wszystko 1:1 🤦‍♂️ bez czytania 🙄, dlatego aby mieć pewność że się rozumiemy - w powyższym przykładzie należy podać INNY własny, unikalny i bezpieczny nowy kod który specjalnie w tym celu wygenerowano

Jeżeli użyjesz wartości z przykładu lub filmu, każdy będzie mógł wejść na Twoją stronę, uwierzytelnić się wpisując jako token tą wartość i potencjalnie ☠ zrobić Tobie zdalnie krzywdę! Dlatego jeszcze raz - nie bądź 🤪 idiotą i podaj lub wygeneruj własną wartość!

Czy wspominałem że masz obowiązkowo podać inny API SECRET?

Konfiguracja domeny

⌛ Poczekaj aż instalator skonfiguruje kontenery z Nightscoutem i bazą danych.

👣 Następnie instalator poinformuje o konieczności ustawienia subdomeny czyli fragmentu nazwy strony - adresu pod którym nasz Nightscout będzie dostępny on-line.

Zobacz na filmie (pozycja: 4m 20s)

https://SUBDOMENA.ns.techdiab.pl

Może to być maksymalnie 12 znaków ze zbioru: małe litery, cyfry i znak podkreślenia _. To część adresu Twojego Nightscouta na którą masz bezpośredni wpływ. Nazwa powinna być krótka i kojarząca się. Należy 🗒 zapisać tą nazwę.

Jeśli nazwa jest zajęta, zarezerwowana lub niewłaściwa - instalator ostrzeże nas odpowiednim komunikatem błędu. Należy wtedy spróbować ponownie podając inną, prawidłową i wolną subdomenę.

⌛ Po poprawnym podaniu nazwy subdomeny instalator rejestruje i podpina domenę pod nasz Nightscout. Zgodnie z komunikatem, należy poczekać kilka-kilkanaście minut na podpięcie domeny.

👣 W zakładce z instalatorem kliknij w nim <Ok> i postępuj zgodnie z informacjami aby zakończyć działanie narzędzia.

Zobacz na filmie (pozycja: 4m 48s)

Test z internetu

Nadeszła wielka chwila!

Wejdź na swój telefon, wyłącz WiFi (aby telefon był tylko na internecie mobilnym, np.: 3G/4G/5G), otwórz przeglądarkę Chrome lub Safari i wpisz adres:

https://SUBDOMENA.ns.techdiab.pl

🏁 Jeżeli załadowała się Twoja strona Nightscout, a w adresie po lewej stronie widać kłódkę - GRATULACJE! 🥳 Twój Nightscout na Mikr.us-e działa i jest gotowy do konfiguracji 😄

Nightscout online

Konfiguracja

Więcej o konfiguracji Nightscouta i utrzymaniu serwera przeczytasz w następnym rozdziale